italianofarmacia.com

Przeczytaj, posłuchaj

Zofia_Kossak_okladkaFundacja im. Zofii Kossak poleca najnowszą publikację o Zofii Kossak autorstwa Bogumiły Bittner-Burkot oraz Anny Fenby Taylor. Autorki mają nadzieję, że wraz z wcześniejszymi publikacjami, posłuży ona głębszemu poznaniu ideałów, którymi Zofia Kossak kierowała się w życiu. Opracowanie zawiera niepublikowany dotąd rysunek autorstwa Zofii Kossak, zrekonstruowany plan góreckiego dworu z czasów, kiedy mieszkała w nim rodzina Kossaków, fotografie z archiwum rodzinnego oraz drzewo genealogiczne rodu.

…W 1911 roku rodzina zamieszkała w Skowródkach, koło Starokonstantynowa, dzierżawiąc parę nowosielickich folwarków, należących do hrabiego Józefa Potockiego. Tam „w cienistym dworze, położonym na spadku wysokiego wzgórza”, nad rzeką Ikwą, kilkadziesiąt kilometrów na południe od rezydencji Potockich w Antoninach rozpoczął się kolejny etap życia Kossaków. Zachowane do dzisiaj fotografie z tego okresu uchwyciły Zofię jako urodziwą pannę o ciemnych, gładko zaczesanych włosach, dosiadającą ukochanego konia Kruczka, na polowaniu, w gronie eleganckich pań i rówieśnic, na tle „pięknej jak marzenie” bujnej przyrody kresowej. W liście z 1964 roku do syna Witolda, wracała myślami do tamtych czasów pisząc: „Będąc w waszym wieku uprawiałam wszystkie dostępne wówczas sporty (koń, wiosłowanie, żagiel, tenis, narty)”…

fragment rozdziału: Spotkanie z Wołyniem

Wydawca: KOSS sp. z o.o., ul. Stary Dwór 14, 43-436 Górki Wielkie

Książkę można kupić w księgarni Pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków lub w schronisku KOSS, ul. Stary Dwór 14, Górki Wielkie

Polecamy ksiąwszystkie-moje-mamy-okladkażkę Renaty Piątkowskiej Wszystkie moje mamy – zamów książkę

Wszystkie moje mamy to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.

Książka Wszystkie moje mamy z ilustracjami Macieja Szymanowicza została najlepszą książką dla dzieci 2013 roku i zwyciężyła w konkursie odbywającym się w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Renata Piątkowska – autorka książek dla dzieci, m.in. „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski” oraz głośnej nagrodzonej w 2013 roku książki „Wszystkie moje mamy”. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a „Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

O Zofii
Kossak opowiada wnuczka
Anna Fenby Taylor
Górki Wielkie 2013 rok

 

 

 
Errata do biografii. Zofia Kossak – TVP Historia 2010 rok

 

Poniżej wybrane artykuły, polemiki oraz wywiady prezentujące życie i twórczość Zofii Kossak

Odnośniki do tekstu:

Mówili o niej „zwyczajna święta”. Zofia Kossak-Szczucka – kobieta.wp.pl, z dnia 10.04.2016

Ciotka Zofia w konspiracji – Uważam Rze, z dnia 14.08.2012

Normalne ludzkie poczucie solidarności – Dziennik Zachodni, z dnia 30.11.2008

Władysław Bartoszewski o Zofii Kossak – Sala Mehofferowska Wydawnictwa Literackiego, z dnia 20.11.2007

Gdzie podziała się nasza solidarność? – Gazeta Wyborcza, z dnia 28.07.2007

Spór o Zofię Kossak – Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, z dnia 26.03.2007

Żywot człowieka przyzwoitego – Gazeta Wyborcza, z dnia 24.11.2006

Lista Bartoszewskiego  Gazeta Wyborcza, z dnia 27.06.2005