http://www.italianofarmacia.com

Wspomnienia wojenne 1918-1920 Tadeusza Kossaka


Wspomnienia wojenne 1918-1920 Tadeusza Kossaka, ojca Zofii, to pierwsza publikacja od czasów pierwszego wydania w 1925 roku. Książka ukazała się nakładem Fundacji Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Wspomnienia wojenne 1918–1920 są barwnym zapisem dramatycznych zmagań o niepodległość Polski na froncie wschodnim. Wybitny dowódca przenosi nas w swych wspomnieniach na pole walki z bolszewikami, kreśląc wspaniały fresk blasków i cieni ułańskiego życia. W publikacji znajdujemy szeroką panoramę epoki: spojrzenie ziemianina, przedstawiciela inteligencji, doskonale zaznajomionego z prądami artystycznymi i ideowymi, a zarazem znakomitego oficera, na kwestie społeczne, gospodarcze, polityczne, religijne, narodowościowe i nade wszystko na problematykę wojskową, zwłaszcza w kontekście znaczenia kawalerii.

Mapa działań wojennych opisanych we wspomnieniach.


Tadeusz Kossak (1857-1935)
– major kawalerii WP, odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, działacz społeczny, ziemianin, propagator nowoczesnej agronomii, autor książek: O hodowli i żywieniu bydła rogatego dla użytku gospodarzy wiejskich, Za kratą. Wspomnienia więźnia stanu z roku 1905-1906, Wspomnienia wojenne 1918-1920 oraz Jak to było w armii austriackiej. Syn malarza Juliusza Kossaka, brat Wojciecha Kossaka i ojciec Zofii Kossak.

Książkę można kupić w Schronisku młodzieżowym KOSS, ul. Stary Dwór 14, 43-436 Górki Wielkie lub w księgarni internetowej wydawnictwa praweksiazki.pl

Share This:
Facebooktwitterpinterest