9 kwietnia 2018 roku minęła 50. rocznica śmierci Zofii Kossak. W związku z nią, na terenie całej Polski odbyły się (i nadal odbywają) uroczyste obchody z nią związane. Zamieszczamy relacje z poszczególnych wydarzeń.
W dniu 9 kwietnia upamiętnialiśmy postać pisarki w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Inicjatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Zachęcamy do obejrzenia materiałów prasowych:
1.Fotoreportaż Fundacji im. Zofii Kossak.
3.Portal ox.pl: relacja filmowa, fotoreportaż
4.Filmowy zapis całego wydarzenia można obejrzeć tutaj.
W dniach 23-27 kwietnia Stowarzyszenie Civitas Christiana Oddział Okręgowy w Lublinie zorganizowały Dni Zofii Kossak. 23 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja poświęcona Zofii Kossak.
Jednym z wykładowców był prof. dr hab. François Rosset – literaturoznawca z Uniwersytetu w Lozannie, wnuk Zofii Kossak. Dzięki jego uprzejmości publikujemy wygłoszone tego dnia przemówienie – polecamy lekturę.
Tekst odczytu prof. François Rosseta pt. Odpowiedzialność i trudności związane z pozycją spadkobierców wielkiego twórcy, a szczególnie Zofii Kossak
Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z konferencji oraz materiału zamieszczonego na portalu lublin24.pl
Najważniejszym wydarzeniem upamiętniającym rocznicę śmierci pisarki była dwudniowa konferencja pt.
zorganizowana przez Senat RP oraz Akademię Jana Długosza w Częstochowie, która odbyła się w dniach 24-25 kwietnia.
Inicjatorem konferencji był senator Artur Warzocha.
Pierwszy dzień dwudniowej konferencji odbył się w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Konferencja była poprzedzona uroczystym otwarciem wystawy pt. Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak (1889-1968), stworzonej przez pracowników Fundacji im. Zofii Kossak, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Senat RP.
Fotorelacja 1, fotorelacja 2
Relacja z otwarcia wystawy na TVP Polonia.
W Senacie można było wysłuchać serii interesujących, prezentujących wysoki poziom merytoryczny odczytów, wygłoszonych m.in. przez prof. dr hab. Krystynę Heskę-Kwaśniewicz, prof. dr hab Jana Żaryna, prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską, prof. dr hab. Elżbietę Hurnik.
Referat otwierający konferencję wygłosił prof. dr hab. François Rosset, który udostępnił nam jego treść w wersji tekstowej. Gorąco zachęcamy do lektury:
W internecie dostępny jest zapis filmowy całości obrad: Część 1, część 2.
Podsumowanie cz. 1 konferencji
Drugi dzień konferencji odbył się na terenie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Całość konferencji można obejrzeć online: część 1, część 2.
Media o drugim dniu konferencji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
Podsumowanie dwudniowej konferencji 24-25 kwietnia.
W maju odbędą się kolejne konferencje poświęcone Zofii Kossak, organizowane przy udziale Stowarzyszenia Civitas Christiana:
– 15 maja w Katowicach (program konferencji)
– 17 maja w Gnieźnie
– 18 maja w Poznaniu
Wystawa Bezcenne dziedzictwo w Częstochowie.
Share This: