cialis pastiglie

Oświadczenie

Zwiastun_B_wina_2

OŚWIADCZENIE Z DNIA 10 MARCA 2016 ROKU.

W roku 2015 na ekranach pojawił się film „Błogosławiona wina” poświęcony legendzie i kultowi Matki Boskiej Kodeńskiej. Tytuł filmu powiela tytuł powieści Zofii Kossak osnutej wokół legendy kradzieży obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej przez Mikołaja Sapiehę. Ze względu na identyczny tytuł oraz zbieżną tematykę filmu i powieści, jako spadkobiercy Zofii Kossak czujemy się zobowiązani do zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Jest to tym bardziej potrzebne, że osoby związane z filmem prezentowały rozbieżne opinie, co do tego, czy stanowi on adaptację czy też utwór samodzielny. Po uzyskaniu informacji o powstającym filmie, jako adaptacji powieści, zwróciliśmy się do reżysera – pana Przemysława Hausera, w celu dokonania niezbędnych ustaleń.
Reżyser zapewnił, że „w żadnym stopniu nie można uznać naszego filmu jako adaptację książki Zofii Kossak, ponieważ jest to film dokumentalny a nie fabularny. Jest to dokument opowiadający o kulcie Matki Bożej Kodeńskiej”. W związku z tym, zwróciliśmy się do pana Hausera z prośbą o zmianę tytułu filmu, tak aby nie wprowadzać w błąd widzów i czytelników.
Ponieważ, mimo naszych próśb i zapewnienia pana Hausera do dziś nie otrzymaliśmy kopii filmu na DVD, nie możemy zająć stanowiska co do charakteru filmu. Wyrażamy jednak rozczarowanie faktem, że film wyświetlany jest pod wprowadzającym w błąd tytułem i budzi oczekiwania, których nie może zrealizować.

Podpisują się właściciele praw autorskich do dzieł Zofii Kossak: Anna Fenby Taylor, Wojciech Szatkowski, Ewa McSperrin, Marek Szatkowski, Marie-Anne Bruggisser, Jan Rosset, Michel Rosset, François Rosset.

Share This:
Facebooktwitterpinterest