acquisto levitra

Kobiety Kossaków

kobietyPiękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent. Głównymi bohaterkami książki są: Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska, Zofia z Gałczyńskich Kossakowa, Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna, Maria z Kisielnickich Kossakowa, Anna z Kisielnickich Kossakowa oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak.

W książce wykorzystano niepublikowane dotychczas materiały m.in.: Pamiętniki Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, Zapiski z okresu wojny Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów ( mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec), listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

Joanna Jurgała-Jureczka

Z wykształcenia historyk literatury, autorka książek i opracowań dotyczących przede wszystkim okresu XX-lecia międzywojennego i czasów PRL-u.  W kręgu jej zainteresowań znajdują się Zofia Kossak, Gustaw Morcinek i inni literaci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. Pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich.

Wydawca: Dom Wydawniczy PWN
Warszawa 2015
I wydanie
oprawa twarda
ISBN: 978-83-7705-771-1
stron 336
zamów książkę
Share This:
Facebooktwitterpinterest